BATMAN İL MEM ARGE

"Makale Okuyorum" eTwinning Proje Tanıtımı

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi olarak yayınladığımız eTwinning projelerimizde bu hafta "Makale Okuyorum" projesi yer alıyor.               


Makale Okuyorum

İlimiz Türk Telekom Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Ayten DEMİR'in katılımcı ortağı olduğu "Makale Okuyorum" eTwinning projesinde Türkiye'den Batman ve Trabzon ile Azerbaycan'dan toplamda 5 okul bulunmaktadır. Çalışmaları ortak yürütülen proje Ekim ayından itibaren tüm hızla ve etkinlikleriyle devam etmektedir.

Projenin konusu bilimsel makale okumak, anlamak ve makale yazmak hususunda temel oluşturmaktır. Projemiz öğrencilere literatür taraması yapmayı öğretmek ve bilimsel makalelere ulaşmasını sağlamak için planlandı.

Makale okurken bilişim teknolojilerinden yararlanmalarını sağlamak, en iyi web-2 araçlarını kullanmak, etkinliklerle işbirliği geliştirmek, iletişim becerilerini sağlamak, ders kazanımlarını etkinliklerle pekiştirmek amaçlanmıştır.

Fizik,kimya ve biyoloji öğretmenlerinin ortak yürüttüğü projede toplam 4 makalale bulunmaktadır. Öğretmenler her bir makaleyi önce kendi öğrencileri ile okuyup tartıştıktan sonra online gerçekleştirdikleri toplantılarla eTwinning projesindeki tüm öğretmen ve öğrencilerle bereber okuyup tartıştılar. Öğrendiklerini paylaştılar. Başka illerde ve ülkede bulunan öğrencilerle iletişim kurdular. Etkinlikler düzenlediler.

Ekim ayından itibaren başladıkları çalışmada logo hazırlama ve seçme etkinlikleri düzenlediler. Anketler uyguladılar. Eğlenceli kahoot yarışmaları düzenleyip, bulmacalar hazırladılar.

Mayıs ayında sonlandırılması planlanan projede öğrenciler birçok çalışmayı bizzat yürütmüş ve tamamlamıştır. Öğrendiklerinin ve yaşadıklarının hayatlarında yeni ufuklar açacağı ve ders başarılarına yansıyacağı tartışılmaz bir gerçektir.

eTwinning projesi için seçtikleri makaleler ve birkaç görsel aşağıda verilmiştir.

1.       Bilişsel cimrilik- zihnin düşünmekten kaçması ve işleri ertelemesi

2.       En değerli metal altın nedir? Özellikleri nelerdir?

3.       Bir karadelik tarafından yayılan korkunç ses

4.       Maymun çiçeği virüsü beklenenden 12 kat daha hızlı yayılıyor.

Proje çalışmalarındaki etkinlikleri Türk Telekom Anadolu Lisesi eTwinning instagram hesabından takip edebilirsiniz.

 

https://instagram.com/ttal_etwinning_makaleokuyorum?igshid=NjNlMDhmYTc=

 Proje ortağı Ayten DEMİR öğretmenimize ve tüm proje ortaklarına teşekkür eder, başarılar dileriz. 

12-05-202312-05-202312-05-202312-05-2023

Gap Mahallesi 2503 sokak no3 - 4882807200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.