BATMAN İL MEM ARGE

"Nurten Öğretmenin İlham Veren Öğretmenlik Serüveni" Konulu Söyleşi Çevrim İçi Olarak Yapıldı

 '2023 Batman Eğitim Akademileri' kapsamında ilimizdeki öğretmenlere yönelik dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren Nurten Akkuş öğretmenle çevrim içi söyleşi gerçekleştirildi. 


 

Çalışmalarıyla ulusal birçok ödülün sahibi olan, 2018 yılında 173 ülke ve 30.000 'den fazla öğretmen arasından Dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren ve Eğitim Nobeli olarak bilinen Küresel Öğretmen Ödülü'ne aday gösterilen dünyadaki ilk Türk Öğretmen olma başarısını gösteren, 2019 yılında Hindistan merkezli AKS Education tarafından 12.000 öğretmen ve 73 ülke arasından Küresel Öğretmen Ödülü'ne layık görülen, Aralık 2019'da da Dubai'de düzenlenen Küresel Eğitim Ödülleri'nde Dünyanın İlham Veren Öğretmeni Ödülü'nü almış, Projeleri ve eğitim çalışmaları dünya çapında farklı ülkelerde de uygulanan ve Global Teacher Prize / Varkey Vakfı Eğitim Elçiliğini de yapan, Samsun' un küçük bir ilçesi olan Salıpazarı İlçesi'ne bağlı Salıpazarı Anaokulu'nda görev yapan Nurten AKKUŞ ile çevrim içi söyleşi gerçekleştirildi. 

Soru-cevap şeklinde gerçekleşen programda Nurten öğretmene başarı dolu öğretmenlik serüveni ile ilgili sorular soruldu. Nurten öğretmen ise "İşin özü tüm öğrencileri sevmek ve benimsemektir. Samsun'daki öğrenciler de benim öğrencilerim, Batman'daki öğrenciler de benim öğrencilerim. Bir proje düşünürken onlara nasıl faydalı olabilirim diye düşünmek gerekir. Yola 'bir çocuğun hayatına nasıl dokunurum' diyerek çıkmak gerekiyor. Benim ilham kaynağım kesinlikle çocuklarım ve onlar her şeye değer. Öğretmenliğin tarifini yapamıyorum. Bu işi yapmak için öncelikle sevmek gerekir. dedi.

"Programa katılan Gercüş İlçe Milli eğitim müdürü Şahabettin Konakçı Nurten Akkuş öğretmenimize ve programa katılan tüm öğretmenlere teşekkür etti. Yoğun ilgiyle takip edilen programa olan katkılarından dolayı Nurten AKKUŞ öğretmenimie teşekkür eder başarılarının devamını dileriz. 

 

Nurten AKKUŞ Öğretmen kimdir?

Samsun'un Çarşamba ilçesinde doğan Nurten Akkuş, İlköğretim ve lise öğrenimimi Çarşamba'da tamamladı. "Ondokuz Mayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesi ni" 2.likle bitirdi. 2. üniversitesini Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık, 3. üniversitesini Sosyoloji alanında tamamladı. Türkiye'nin farklı bölgelerindeki uzak ve dezavantajlı şartlara sahip köylerinde Okul Öncesi Öğretmenliği yaptı. 2009 yılında şu an okul müdür olarak görev görev yapmakta olduğu Ayvacık Anaokulu'nda kurucu müdürlük yaptı. Hem kendi okulu hem de kurumlar için farklı alanlarda projeler yazdı. Yazdığı ve ulusal çapta yaygınlaştırdığı projelerden bazıları şu şekildedir:

Bana Bir Masal Anlat" Projesi, Türkiye'de babalar başta olmak üzere amca, dede gibi erkek rollerinin eğitime aktif katılımını sağladı. Eğitimdeki bakış açısını değiştiren ve toplumsal problemlere çözüm olarak bir proje olarak görülmektedir. Artık dünyada da büyük ilgi görmeye başlamıştır. "Oyuncak Kumbarası (Oyuncak Kumbarası Sınıf Kardeşliği)" Projesi, Bu proje ile gönüllü kişi ve kurumların desteği ile 42 köy anasınıfının ihtiyaçları karşılanmıştır. "Bana Bir Gül(ü)ver" Projesi sayesinde öğrenciler ve aileleri ile ilçede yaşayan yaşlıların kuşaklararası bağlarını kuvvetlendirmek amaç edinilmiştir. (S)empati Okulu"projesi ile öğrenci ailelerine yönelik okul açılmış ve empati, sanat, aile eğitimi gibi konularda ailelere 1 yıllık bir eğitim verilmiştir. Bu proje ile proje kapsamında Türkiye'nin ilk aile okulu açılmıştır."Sen Dili'nde Kadın" Projesiyle ülkemizin farklı bölgelerinde yaşayan kadınlarımızın kendi dillerinde kendi hikayelerini anlatmalarını sağlanmıştır.

Bunun haricinde; Okul Öncesi Spor Şenliği, Türkiye'nin ilk Çoklu Zeka Oyun Salonu Projesi, "Mezunlar Günü Projesi", "Adam Olacak Çocuk Projesi" (meslekleri tanıma ve yerinde uygulama projesi ), "Geleceğin Etkin Yurttaşları Projesi"(çocuk hakları), "Bize Her Yer Okul", "Benim Adım Çocuk Benim de Hakkım Var" Hibe Projesi, "Sensiz 1 Eksiğiz" Projesi (kadınlar, lösemili çocuklar, yaşlılarımız ve öğrencilerimize yönelik), "Ayvacık Anaokulu Çocuk Festivali Projesi, "Küçük Eller Büyük Yetenekler" Projesi, "Meyve Saati Uygulaması" Projesi de yer almaktadır.

Ayrıca; öğrencilerimizin, kadınlarımızın, velilerimizin ve kimsesiz çocukların hayatlarında ilkleri gerçekleştirdi. İlk kez müzikal, sinema, tiyatro, müze gezisi, şehir gezisi, ata ve helikoptere binme, resim şenliği gibi deneyimleri elde etmelerini sağladı. ilçedeki kadınların eğitim, sanatsal faaliyetlere katılımını sağladı. İhtiyaç sahibi ailelere ve çocuklara başlattığım kampanyalarla gıda-giyim-eğitim-sağlık gibi alanlarda yardımlar yaptı. ilçenin tanıtımı ve gelişimi için birçok çalışmada ve sosyal faaliyette yer aldı. Kaymakamlık projesi ile köylerdeki anne adaylarına evlerinde eğitimler verdi. İlçenin tanıtımı ve gelişimi için belediye ve kaymakamlıklarla çeşitli sosyal faaliyetlerin organizasyonunda yer aldı. Unıcef, Milli Eğitim Bakanlığı gibi farklı kurum ve kuruluşlarla ortak birçok projenin içinde yer aldı. Bunun haricinde farklı alanlarında eğiticilik ve formatörlük yapmakta. Sempozyum ve söyleşiler aracılığıyla da üniversite öğrencileri, öğretmenler ve kadınlarla söyleşilere katılarak deneyimlerimi paylaşmakta. Bu kapsamda öğretmenler, aileler ve yöneticilere de eğitimler verdi. Son olarak ülkemizin farklı bölgelerinde görev yapan öğretmenlerle şehit öğretmenlerimiz anısına ve geliri ihtiyaç sahibi çocuklara bağışlanacak kitap yazdı.

Başarı & Ödüller

*2018 Global Teacher Prize Top 10 Finalisti (İlk Türk Öğretmen Unvanı)

*2018 Yılı Meslek Onur Ödülü

* 2017 Yılı Türkiye'nin Geleceğe İz Bırakan 30 Kadını Ünvanı

*2017 Yılı Eğitimde Fark Yaratan, İlham Veren 9 Türk Kadını Ünvanı

* 2016 Yılı Eğitimde En İyiler Ödülleri halk oylaması ve jüri değerlendirmesi sonucu

"Yılın En Sıradışı Eğitim Yöneticisi" Ödülü ve Ünvanı

* 2016 Eğitimde En İyiler" Ödülleri Sosyal Sorumluluk Kategorisi

Türkiye 2.lik Ödülü

* 2016 Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri halk oylaması ile "Yılın Öğretmeni" Ödülü ve Unvanı

*2015 Sabancı Vakfı "Fark Yaratan" Ünvanı

* 2015 Sosyal Medya Öğretmen Anketi "Türkiye'de Yılın Öğretmeni" Unvanı

* 2015 MEB Yılın Fark Yaratan Öğretmeni Ünvanı ve Cumhurbaşkanlığı Resepsiyonu

* 2011 PDRDER Türkiye Empati Ödülü Adayı

* Valilik,il M.E.M, Kaymakamlık, İlçe MEM Başarı Belgeleri

* Eğitim Seminerleri Belgeleri ve Plaketler

* Üniversite Ödülleri, Sempozyum Plaketleri ve Ödülleri

* Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yüksek Onur Belgesi (Fakülte 2.liği)

11-12-2020

11-12-202011-12-202011-12-202011-12-202011-12-2020

Gap Mahallesi 2503 sokak no3 - 4882807200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.