BATMAN İL MEM ARGE

"Lider Öğretmen" Konulu Konferans Çevrim İçi Olarak Verildi

'2023 Batman Eğitim Akademileri' kapsamında uzaktan ve yüz yüze eğitim sürecinde öğretmenlerimizin kişisel, sosyal ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla yürütülen Öğretmen Akademisi sayesinde, öğretmenlerimiz alanlarında uzman akademisyen ve yazarlarla bir araya getiriliyor. Bu kapsamda  Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne özel "Lider Öğretmen" konulu çevrim içi konferans verildi. 


    '2023 Batman Eğitim Akademileri' bünyesinde yer alan 'Öğretmen Akademisi' kapsamında ilimiz genelindeki öğretmenlere yönelik "Lider Öğretmen" konulu konferans, Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi Anabilim dalında akademisyen olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU tarafından canlı video konferans yöntemiyle verildi. Konferans, Şube Müdürü Bilge PALA'nın açılış konuşması ile başladı. 

    Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU konuşmasında lider öğretmenin özelliklerini anlattı: "Sorunlar ortaya çıkmadan çözen öğretmen lider öğretmendir. Kaç çocuğun hayat hikayesini biliyoruz. Kaç çocuk sizi tanıdıktan sonra hedeflerini değiştirdi. Lider öğretmen çelik el, kadife eldiven gibidir. Sabırla, yorulmadan yürümeye devam edeceğiz. Dersi kendimize anlatacağız anlayışıyla derse girin. Öğrenciye forma veremezsek öğrenci kendi formasını diker. Vatanımızı seviyorsak işimizi en iyi yapmalıyız. Okumadan araştırmadan lider öğretmen olunmaz. Öğrencimizi iyi tanımazsak ona ulaşamayız. Sonucu değil süreci övün." dedi.

   Konuşmasında öğretmenlerle interaktif uygulama örneklerine yer veren Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU "Yanlış bilgiyi düzeltmeden tutum ve davranışların değişmeyeceğini" vurguladı. Cemaloğlu, lider öğretmen olmanın çok tavsiye edilmesine rağmen ilkelerinin, yönteminin ve koşullarının nasıl olması gerektiği hakkında ise çok az kişinin fikir öne sürüdüğünü belirtti. Mesleki çalışmalarının sonucu lider öğretmenliğin deneyimlerle ve yaşantılarla doğru orantılı olduğunu ifade eden Cemaloğlu, bu doğrultuda öğretmenleri "trafik polisi öğretmen" ve "lider öğretmen" olarak ikiye ayırdığını söyledi. Bazı öğretmenlerin bir trafik polisi misali sadece "dur", "geç", "yap", "yapma" gibi talimatlarla öğrencilere yaklaştığını belirten Cemaloğlu, lider öğretmenlerin ise öğrencilerini şaşırtarak dikkatini çekmeyi başarabilen öğretmenler olduğunu ifade etti.

   Lider öğretmenlerin bir insanı etkileyerek ayağa kaldırabildiğini ve belirli şartlar altında, belirli bir amacı yerine getirmek üzere o insanı çalışmaya daha istekli bir hale getirebildiğini vurgulayan Necati Cemaloğlu, lider öğretmenlerin öğrencilerin potansiyelini ve bu potansiyeli nasıl kullanabilecekleri konusunda da yol gösterici olan kişiler olduğunu belirtti. Sıradan öğretmenlerin aksine, lider öğretmenlerin öğrencileriyle mevcut iletişim yolları dışındaki yollarla iletişim kurabilen öğretmenler olduğunu söyleyen Cemaloğlu, lider öğretmenlerin bu konudaki en büyük farkının ise metaforlar kullanarak iletişim kurmaları olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU'na öğretmen ve idareciler tarafından ilgiyle takip edilen bu programa katkılarından dolayı  teşekkür ediyoruz. 

Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU kimdir?

Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi anabilim dalından 1992-1993 eğitim-öğretim yılında mezun oldu. Gazi Üniversitesinde 1996 yılında yükseklisans ve 1999 yılında doktorasını tamamladı. 2004 yılında yardımcı doçent, 2008 yılında doçent ve 2014 yılında profesör oldu. Sırasıyla öğretmen, okul müdür vekili, MEB Talim ve Terbiye Kurulu başkanlığı matematik komisyon üyeliği ve maarif müfettişliği yaptı. Halen Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi Anabilim dalında görev yapmaktadır.

25-11-202025-11-202025-11-202025-11-2020

Gap Mahallesi 2503 sokak no3 - 4882807200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.